Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Tichá noc, tajemná noc v muzeu

Tichá noc, tajemná noc v muzeu

Žáci 2. třídy navštívili v předvánoční době muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde se v programu Tichá noc, tajemná noc seznámili nebo si znovu připomněli nejrůznější vánoční tradice a lidové zvyky našich předků. Na prostřené vánoční tabuli si prohlédli, co všechno bylo součástí večeře, kolik zahrnovala chodů a co nesmělo chybět, jak se vařila polévka „štědračka“ nebo co je to „obžerák“ (koláč, který se pekl na „obžerný“ den – den před Štědrým dnem). Děti se také dozvěděly, že štědrovečerní stůl měl svůj důležitý význam, co vše se na stůl pokládalo, aby byla v dalším roce hojná úroda, co večeři předcházelo a jaké příkazy, zákazy a pravidla se musely dodržovat. Nesmělo se zapomínat na domácí zvířata, pro která byly vždy nachystány zbytky od večeře – ty měly děti za úkol přiřadit k jednotlivým zvířatům. Málokoho by napadlo, že třeba kráva dostane kousek koláče, aby měla strakatá telata, pes jenom kousek chleba nebo že se k ovocným stromům dávaly kosti od večeře pro bohatou úrodu. Naši předkové byli především hospodáři, tak je zajímalo, jaké bude v novém roce počasí, a k tomu jim sloužily různé pranostiky a praktiky, které se vážou k některým dnům – na Ondřeje, Barboru, Mikuláše, Lucii… Děvčata zase zajímalo, jestli se provdají – házela střevícem nebo věštila z polínek, a připomněli jsme si i další tradice, které jsme si vyzkoušeli už v 1. třídě - krájení jablíčka, pouštění skořápek se svíčkou a další. Na závěr lekce si děti vyrobily papírový vánoční stromeček.