Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Volby ve třídě

Volby ve třídě

V hodině občanské výchovy v tématu učiva Volby a státní moc ČR proběhla ve třídě 8.B volba prezidenta třídy. Žáci se takto prakticky seznámili s postupem přímé volby prezidenta České republiky. Dobrovolně se voleb zúčastnili 4 kandidáti z řad žáků. Sestavili si program změn ve třídě a připravili se na velkou superdebatu. Moderátor jim položil sérii otázek a vedl s nimi diskuzi. Otázky kandidátům mohli pokládat také voliči.

Během příprav voleb byla ustanovena tříčlenná komise, která sepsala seznam voličů, a poslední skupina žáků měla za úkol tvorbu a distribuci hlasovacích lístků.

Volba prezidenta třídy probíhala svobodně a tajně (za papírovou plentou), po předchozí identifikaci u volební komise a odškrtnutím v seznamu, aby se nestalo, že některý žák půjde volit dvakrát. Poté byly komisí hlasy sečteny. V prvním kole nikdo nezískal nadpoloviční většinu a do druhé kola postoupili dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.

Před druhým kolem voleb proběhla opět velká debata a kandidáti měli krátký projev k voličům. Po těsném vítězství v druhém kole se stal prezidentem třídy 8.B Josef Irman. Voliči slyšeli především na předvolební sliby týkající se snahy zajistit pro třídu pohodlnější židle k sezení a také prosazení nošení freestylového oblečení ve škole.

Prezident třídy v závěrečném projevu poděkoval voličům za hlasy a v příští hodině ho čeká ceremoniál inaugurace :-)