Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Pastýřská hra v podání žáků 7. třídy

Pastýřská hra v podání žáků 7. třídy

Po delší odmlce nacvičili žáci 7. třídy úryvek z pastýřské hry doprovázené koledami z nedalekého Hrozenkova. Příběh pojednává o narození Ježíše Krista, jak si ho upravili naši předkové na Valašsku. V představení se kromě pastýřů vedených Bačou (V. Mazochová), Mičulou (D. Fajkusová) a Vaculou (K. Hubáčková) objevuje anděl (M. Slováková), který zpěvem Gloria in excelsis Deo oznamuje narození Ježíška. V příběhu sice vystupují tři králové, ale místo nich přináší nemluvněti dary pastýři, a to ryze valašské – tvaroh, máslo, med a klobásu. Představení vyvrcholilo společným zpěvem účinkujících a obecenstva písněmi Nesem vám noviny, Veselé Vánoce a Štědrý večer nastal.

Hra byla provedena a zpívána ve valašském nářečí, proto je na místě vyzdvihnout výkony všech účinkujících, pro které již není tento jazyk přirozeným prostředkem komunikace, přesto se toho nezalekli a texty se učili s velkým zápalem a nadšením.

Představení mělo ve čtvrtek 21. prosince hned dvě reprízy. Dopoledne se přišli podívat žáci 1. stupně včetně předškolních dětí, odpoledne pak šikovní sedmáci vystoupili před rodiči, příbuznými a známými. V obou případech sklidili za své herecké a pěvecké výkony velké a zasloužené ovace.