Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Kosmický zážitkový stan

Kosmický zážitkový stan

V týdnu  před Vánoci  se žáci  mohli zúčastnit programu zaměřeného na vesmír. Program trval dva dny a postupně jím prošly všechny ročníky naší školy. Programy byly dva, přizpůsobené  různému věku dětí. Děti si zahrály kosmické hry, pro mladší žáky byly připraveny k zapůjčení vesmírně puzzle. Hlavní zajímavostí byl nafukovací stan, který byl pro děti připraven v tělocvičně. Celým programem prováděl lektor.

Jak program vypadal z pohledu čtvrťáků?

Ve středu 20. 12. 2023 se čtvrťáci stali průzkumníky vesmíru. Uvnitř nafukovacího kosmického stanu se děti vedle sebe vyrovnaly jako tužky v penálu a mohlo se začít. Na kupoli stanu se začaly promítat vesmírné obrázky a vzápětí kreslená pohádka, ve které se děti dověděly informace o vesmíru, Slunci, Měsíci, Sluneční soustavě, planetách, ale také něco o zvířatech ve vesmíru, kosmonautech, jejich výstroji, raketách.

Poté program pokračoval mimo stan a následné hry dětem umožnily stát se na chvíli planetami Sluneční soustavy, obíhat kolem Slunce, rotovat kolem Země nebo se stát planetou Jupiter a jejími měsíci.

Děti si „nafukovací planetárium“ a celý program moc užily. Už teď se těší do páté třídy, kde se o vesmíru budou učit.

Silvie Kokešová (tř. uč. 4. třídy)

Co na program říkali páťáci?

V Kosmickém zážitkovém stanu se zatajeným dechem pozorovali hvězdnou oblohu, planety, měsíce, jiné galaxie, nekonečný vesmír. Děti si vyzkoušely dynamickou lidskou Sluneční soustavu, zatmění Měsíce a Slunce a jiné kosmické hry. Čas rychle ubíhal a museli jsme se rozloučit. Vesmír nás okouzlil, je tajemný a krásný.

Hana Králová (tř. uč. 5.B třídy)

Velmi podobně probíhal program pro žáky druhého stupně, jen byl náročnější. Cena programu byla 70 Kč na žáka. Všem dětem byl program uhrazen z darů, které jsme získali od návštěvníků Adventního odpoledne, za což moc děkujeme.