Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Workshop o středověké knize

Workshop o středověké knize

V úterý 4. 4. zavítala do naší školy Mgr. Markéta Poskočilová, která se dlouhodobě věnuje technikám tradiční ruční výroby středověkých knih a listin. Žáci 7. a 8. ročníku se nejprve dozvěděli zajímavá a často překvapivá fakta o tom, co všechno bylo ve středověku zapotřebí k vytvoření jediné knihy – kolik času, peněz a různých řemeslníků se její výrobě věnovalo. Paní lektorka s sebou přivezla na ukázku materiál používaný při ruční výrobě a zdobení knih, takže žáci mohli vidět (a někdy si i osahat) např. pergamen, arabskou gumu, pryskyřici, inkoust nebo husí brk na psaní. Zcela nepřehlédnutelná byla ovšem věrná replika dřevěného tiskařského lisu, jaký používali první tiskaři v 15. století. Žáci 7. A si poté zkusili nakreslit a vyzdobit iniciálu barevným inkoustem a žáci 8. A a 8. B si sami vyzkoušeli, jak fungoval tiskařský lis. Všichni díky tomu mohli pro jednou zakusit realitu středověku nejen z teoretické, ale i z praktické stránky.