Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Exkurze do Osvětimi

Exkurze do Osvětimi



Po pětileté pauze měli žáci osmých a deváté třídy příležitost navštívit jeden z nejvýznamnějších památníků holokaustu nacházející se na polském území – bývalý koncentrační tábor Osvětim.

Před plánovaným zájezdem byl v hodinách dějepisu věnován prostor tématu holokaustu. Žákům byl vyložen pojem holokaust, tj. hromadné vyvražďování (nejen) židovského obyvatelstva za 2. světová války, byli seznámeni s různými typy koncentračních táborů, jež byly demonstrovány na konkrétních příkladech – Terezín a Osvětim.

V pátek 21. dubna jsme vyrazili brzy ráno na exkurzi do bývalého vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka (Auschwitz-Birkenau). Během jízdy jsme si z úst paní průvodkyně vyslechli stručné informace o historii Polska a byly nám také připomenuty počátky druhé světové války. Do cíle jsme dorazili krátce po osmé hodině. Ještě předtím byli žáci poučeni o pravidlech chování v památníku, která je nutné dodržovat.

Do první části tábora (Osvětim – Auschwitz I) jsme vstoupili za doprovodu dvou česky hovořících průvodkyň. Navštívili jsme několik bloků, ve kterých se nacházejí jednotlivé expozice, a dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací, např. o fungování a životě ve vyhlazovacím táboře, o podmínkách, ve kterých lidé žili a nesmyslně umírali, o prvních pokusech s plynem – Cyklonem B, měli jsme možnost zhlédnout dochované věci, které se našly po obětech, či první plynovou komoru. Prohlédli jsme si také expozici věnovanou pouze československým vězňům a poklonili se obětem – Čechům, kteří zahynuli ve zdejším koncentračním táboře. Ve druhé části, Březince (Birkenau), jsme navštívili dřevěné domy, ve kterých byli vězni ubytovaní.

Osvětim. I když většina žáků o ní slyšela již dříve jako o tragickém symbolu lidských dějin, teprve během exkurze měli možnost hlouběji pochopit, jakým hrůzám a utrpením byli vystaveni lidé odsouzení na smrt totalitním režimem, který ve 40. letech 20. století ohrožoval celou Evropu.