Tady je nám dobře

Prázdniny utekly jako mávnutím kouzelného proutku, přišlo září a my jsme se sešli opět všichni ve školce. Přivítali jsme mezi sebou nové malé kamarády, a věřte, zvykli si opravdu velmi rychle. Ale nejen s novými dětmi jsme se seznamovali. Pedagogické řady doplnila nová paní učitelka Bc. Hana Kulhánková, která nastoupila do třídy Motýlků.

Podzimní měsíce se nesou v naší školce ve znamení her, vycházek do přírody                 a různých projektů o podzimním ovoci a zelenině.  Nejzábavnější částí pro děti se vždy stává jejich zpracování, vždyť hra na kuchaře patří k těm nejlepším.

„Kutálí se ze dvora, takhle velká brambora“ – touto básničkou jsme zahájili bramborový týden, během kterého se děti zblízka seznámily s touto plodinou a na závěr týdne si samy zkusily škrábání a strouhání brambor, z nichž pak vyrobily americké brambory a s dospělými pak společně smažily bramboráky.

V říjnu sklízíme jablíčka, a tak v rámci projektu „Vůně jablíček“ jsme společně upekli jablkové záviny z listového těsta.

V naší školce už dlouho bydlí různé druhy skřítků školkových, z nichž nejpopulárnější je skřítek Naschválníček. A právě ten nám zpestřil celodenní výlet třídy Ptáčat. Během cesty „po Valašské“ nám připravil rozmanité úkoly a záludnosti, ale děti byly moc šikovné  a  všechny nástrahy zvládly. Díky krásnému počasí, které vládlo tomuto podzimnímu dni, jsme mohli z Tabaškového kopce pozorovat a určovat všechny hory v okolí a děti si uvědomily, že bydlíme opravdu „pod Ondřejníkem“. Děti ze třídy Motýlků se vydaly do lesa postavit domečky lesním skřítkům, zajistit jim pohodu a zásoby na zimu a rozveselit je pěknými písničkami. Nakonec se obě třídy sešly u hasičárny, kde na ně čekal tajemný podzimní poklad. Další překvapení jim připravil pan Kahánek – zástupce velitele našich hasičů, který ukázal všem hasičskou techniku, děti si mohly prolézt auta a zeptat se na spoustu všetečných otázek. K hasičárně si pro ně odpoledne přijížděli rodiče a mnozí museli děti přemlouvat, aby šly domů.

Čas opravdu letí jako voda, a ve školce s dětmi obzvlášť. I když se nás částečně dotkla všem známá opatření a my jsme v poslední době měli ve školce méně dětí, naše aktivity nepolevily. Přivítali jsme svátek sv. Martina společně vyrobenými papírovými husami              a pečením svatomartinských rohlíčků. Každý malý kuchař-cukrář si odnesl vlastnoručně vyrobený rohlíček pro maminku.

A co nás čeká dál? No přece to nejkrásnější období ve školce - Vánoce! Ježíškovi jsme už poslali obrázky s přáním dětí, začínáme zpívat koledy a připravovat se na vánoční atmosféru.

Milí rodiče, babičky, dědečci a všichni příznivci mateřských škol, chtěli bychom Vám všem společně s dětmi popřát:

„Šupinku pro štěstí schovejte do dlaní,

radost prý přinese, smutek prý zahání.

K vánoční pohodě rozkrojte jablíčko,

přejeme ze srdce zdraví a štěstíčko“.

Za děti a zaměstnance mateřské školy školní

Věra Kahánková, Šárka Fialová

dobre1

Karneval v Motýlcích 6. 3.2020

Když se musel zrušit velký odpolední karneval s rodiči 6. 3.2020, udělali jsme si v MŠ školní alespoň karnevalové dopoledne v obou třídách. Již od rána se to ve školce hemžilo všelijakými bytostmi vhodnými ke zkoumání. A tak nejdříve musela proběhnout promenáda. Kdo by se z dětí nechtěl projít po „Lavici slávy“ s potleskem? Po promenádě s focením jsme se vrhli na tolik očekávané soutěže, odměny, tanec, pohybové hry, kvůli kterým jsme se (na přání dětí) na chvíli přesunuli i do tělocvičny, aby se mohly zahrát opravdu pořádně. Aby toho nebylo málo, na závěr místo spinkání, se dětem promítala pohádka na velkém plátnu jako v kině. Díky rodičům jsme navíc měli rautový stůl plný dobrot k mlsání. Takže děti odcházely domů jak s plnými bříšky, tak s dobrou náladu z netradičně stráveného dne v mateřské škole. Jsme moc rády, že jsme stihly tento den zrealizovat.

Mgr. Aranka Barešová

Brambory

V druhém říjnovém týdnu se děti z MŠ Školní - oddělení Motýlci seznamovaly s polními plodinami. Správně určovaly řepu, kukuřici a brambory. A právě brambory se staly jejich školkovým úkolem. Vybavené škrabkou a zástěrou se pustily do škrábání brambor. Odměnou za nelehkou práci dětem byl plný plech pečených brambor.

Hana Káňová

Motýlci v lese

Nezvykle krásný a teplý říjen nás ze třídy Motýlů vyhnal ven, prozkoumat ty nejkrásnější lesy, které máme v okolí. Činností, co se tam dá dělat se nabídlo spoustu, například stavění domečků pro lesní skřítky, sbírání přírodnin pro výzdobu do školky na stolečky, vytváření svého listnatého skřítka napichováním listů na špejli… Sluníčka bylo dost a dost a my doufáme, že nás dostatečně nabilo na celou zimu.

Mgr. Aranka Barešová