Školka školní

Aprílový karneval s Pepínem

V pátek 1. dubna 2022 patřilo odpoledne v tělocvičně nejen dětem, ale i rodičům. Po dlouhé covidové době se v karnevalových kostýmech bavily děti spolu s dospěláky. O program se postaral Pepíno Prcek, soutěžilo se, tančilo i hodovalo. Děti připravily jednohubky s ochutnávkou nových pomazánek ze školní jídelny. Celou tělocvičnu si děti vyzdobily svými výrobky a výkresy.

Vernisáž v galerii

Ve čtvrtek 26.5. vystoupil Dolňánek se svým pěveckým pásmem „Mám já metlu mám“ na slavnostním předávání cen za výtvarnou soutěž v galerii K. Svolinského. V této soutěži byly oceněny i některé děti ze třídy Ptáčat a Motýlků.

Výlet na Maralák

V pátek 11.5. 2022 se děti vydaly na celodenní výlet na Maralák. Cestou plnily úkoly k záchraně pohádkové knížky. Všechny úkoly děti splnily, na Maraláku si daly dobrý oběd a do školky se svezly autobusem.

Dětský den

Ve středu 1. června jsme oslavili Den dětí po námořnicku. Ráno se námořníci a piráti vydali na plavbu přes Kunčice až k hasičárně. Třída Ptáčat připravovala cestou pro třídu Motýlků úkoly a po jejich splnění čekal na děti úkol nejtěžší – najít pirátský poklad. Ten se jim podařilo u hasičárny najít a jako bonus dětem ukázal hasičskou techniku pan kahánek. Děti u hasičárny strávily celý den – i s obědem.

Výprava za domácími zvířátky

Hezké slunečné počasí vylákalo naši třídu Kuřátek na návštěvu statku rodiny Macurových. Právě v MŠ probíráme zvířátka a jejich mláďátka, proto byla taková malá exkurze tou nejlepší názornou ukázkou. Farma se nachází necelých 20 minut pomalé chůze od naší školky. Vyrazili jsme ráno, hned po svačince. Cestou mezi rodinnými domy jsme pozorovali v zahradách pejsky a kočky, viděli jsme i včelky a jejich úly, které nám ukázal kamarád Standa z naší třídy. Nemohli jsme přehlédnout ovečky s malými jehňátky, které se pásly v ohradách. Na statku nás přivítal pan majitel se svou malou dcerkou Beátkou, která nás celou dobu doprovázela a všechno nám ukázala. Nejprve jsme viděli oddělená starší telátka, která se pásla ve velké ohradě a vůbec se nás nebála. V malinkých ohrádkách byla právě narozená telátka, která jsme si mohli i pohladit. Velké kravičky jsme zastihli na pastvě na louce pod Ondřejníkem, nemohli jsme minout ani chlívek s vepříky a kurník se slepičkami. Zajímavé bylo povídání pana majitele o tom, co všechno se může vyrobit z kravského mléka. Nakoukli jsme oknem do výrobny sýrů a viděli velký paster na mléko. Děti získaly díky této exkurzi nové vědomosti a poznatky ze života zvířat. Celou naši výpravu za zvířátky a jejich mláďátky jsme zakončili malým občerstvením u naší paní učitelky.

Za třídu Kuřátek Markéta Macurová

Velikonoční tvoření v MŠ dolní, aneb jak peče celá školka.

Letošní přípravy na nadcházející Velikonoční svátky jsme v naší školce pojali velmi zodpovědně. Předcházela tomu velká sbírka materiálu k pečení. Naši rodiče nám ochotně donesli všechny námi vypsané ingredience. Od mouky, vajíček, cukru, kvasnic, sádla, másla, tvarohu, listového těsta, medu, rozinek, mandlí, skořice, citrónu a dalších surovin. Nejprve nám děti ze třídy Sluníček upekly z třeného těsta Velikonoční beránky. Další úkoly s pečením jsme si rozdělili na obě třídy. Následovaly perníčky s motivy jara, preclíčky, kolečka, jidášci, nesměl chybět ani mazanec s barevnými medvídky a tvarohový závin. To aby si každý mohl vybrat, co má rád. Na přípravách se podílely všechny děti z naší školky. Malí i velcí váleli, krájeli, mazali, sypali, modelovali z těsta a pod dozorem paní kuchařky i pekli.  Když už bylo napečeno, pozvali jsme také rodiče, aby si společně s námi namalovali třeba velikonoční kraslici, nebo ozdobili perníkového zajíčka. Také si mohli vyzkoušet techniku lepeného papírového vejce z krepového papíru. A nakonec si vytvořit malé kuřátko z barevného, chlupatého drátku. Anebo, si jen tak, posedět u kávy.

Velikonoční tvoření se nám protáhlo až do pozdního odpoledne. Ale snad to nikomu nevadilo, ba naopak, každý, kdo přidal ruku k dílu, si mohlo odnést svou vlastní koledu. Ještě jednou, bychom rádi poděkovali rodičům, kteří se nemalou měrou podíleli na našem společně stráveném odpoledni.

Těšíme se zase někdy příště.

Za celý kolektiv MŠ dolní

Markéta Macurová