Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Přírodopis v Galerii Karla Svolinského – Komiks Mendel

Přírodopis v Galerii Karla Svolinského – Komiks Mendel

Žáci osmých ročníků měli hodinu přírodopisu v Galerii Karla Svolinského a seznámili se s životem a dílem Johana Gregora Mendela. Před návštěvou výstavy se podívali na krátká videa a pak si prohlédli výstavu. Odpovídali na otázky, které byly součástí pracovního listu. Na závěr prohlídky si také mohli vyzkoušet, jaké to je být kurátorem výstavy.

Ve třídě se pak snažili najít odpověď na otázku, kterou položil Mendel svému otci: „Tati, kolik medu vyrobí včela?“

Ke správnému řešení potřebovali následující údaje, ne všechny údaje jsou zapotřebí k výpočtu:

Jedna včela váží asi 120 mg a unese až 50 mg nektaru nebo medovice. Nektar je sladká tekutina obsahující 50 % vody, kterou vylučují květy. Medovice je sekret mšic a červců. Nektar nebo medovice slouží jako základ medu, který obsahuje 18 % vody. Z jednoho výletu včela donese surovinu pro asi 30 mg medu. Za den včela vyletí 5krát a takových dní v jejím životě může být až 30.

Polévková lžíce medu váží 21 gramů a kávová lžička 5,6 gramů. Porovnej vypočtený údaj a zapiš ve lžičkách množství medu vyrobeného jednou včelou za život.

Jaká je odpověď …?