Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Batikování ve výtvarce: Kreativní dobrodružství čtvrťáků

Batikování ve výtvarce: Kreativní dobrodružství čtvrťáků

Vlastní originální trička jsou něčím, co si každý z nás rád oblékne. A co kdybychom vám řekli, že čtvrťáci na naší škole se stali malými módními tvůrci a vytvořili si vlastní, jedinečná trička?

Jak to všechno začalo?

V rámci hodin výtvarné výchovy ve 4.A jsme se pustili do batikování triček. Batika je poměrně stará technika, která se používala k vytváření vzorů na textilu. A jak na to šly děti? Nejdříve si přinesly bílá nebo světle barevná trička, na které pečlivě navázaly provázky, a poté je zkroutily nebo poskládaly do zajímavých tvarů. Tvůrčí dobrodružství tím ale teprve začalo!

Na připravená trička žáci v další fázi nanášeli tekuté barvy na textil podle své vlastní fantazie a představivosti. Měli před sebou paletu různých odstínů a mohli se nechat unést svou kreativitou. Kdo by řekl, že míchání barev může být tak zábavné?

Překvapení na závěr...

A teď to nejlepší! Když byla barva druhý den dostatečně vsáknutá, provázky se odvázaly a trička se roztáhla. Co se stalo? Vznikly úžasné vzory a barevné skvrny! Kruhy, paprsky, proužky – každé tričko bylo jiné a originální.

Čtvrťáci si nejen užili kreativní proces, ale také se naučili něco o míchání barev v praxi, tvorbě vzorů a trpělivosti. Každý z nich má teď své vlastní unikátní tričko, které může nosit s patřičnou hrdostí.