Úvod > Mateřská škola > Aktuality MŠ > Oslava svátku svatého Martina u Kuřátek a Sluníček

Oslava svátku svatého Martina u Kuřátek a Sluníček

Ve druhém listopadovém týdnu jsme si s dětmi připomínali tradici svátku svatého Martina. V ranním kruhu jsme si přečetli legendu o svatém Martinovi, čímž jsme s dětmi zjistili, proč přijíždí Martin na bílém koni, proč se peče svatomartinská husa, svatomartinské rohlíčky ve tvaru podkovy, svatomartinské perníčky a koláče. A také se děti dozvěděly, kdo to vlastně svatý Martin byl. Tento svátek se také pojí s lidovými tradicemi svatomartinských trhů a jarmarků. Jeden takový si děti mohou užít společně s rodiči ve Frenštátě p. Radhoštěm o nadcházejícím víkendu. Tato tradice je zde každoročním velkým svátkem.

Popsali jsme si také koníčka – spočítali nožky, uši, oči. Vysvětlili jsme si, že má na kopýtkách podkovy, stejně jako nosí děti boty. O podkovy se stará pan kovář a po čase je musí koníkovi vyměnit, aby ho netlačily.

Děti ze třídy Sluníček nám upekly perníčky ve tvaru koníků, podkov a husiček. Obě třídy si vyrobily na své nástěnky krásné koníky, koláčky a podkovičky. Zpívali jsme také písničku „Já mám koně, vraný koně“ a „O svatém Martinovi“.

Ale největším zážitkem byl pro děti živý koník, který nás přijel navštívit na zahradu naší MŠ. Děti si jej mohly pohladit, koník nás také pozdravil několikerým „zařehtáním“ a on i děti byli odměněni napečenými svatomartinskými perníčky, jablíčkem a mrkvičkou.

Během dopoledne děti soutěžily ve slalomu na dřevěném koni, měly možnost vcítit se do role koníka s podkovami na nohou při chůzi na chůdách.

Počasí nám přálo, po celou dobu svítilo sluníčko, koník byl v dobré náladě a spásl nám část travnatého porostu. Z důvodu velkého nadšení všech našich dětí jsme přislíbili koníkovi Sáře návštěvu našich nejmenších u něj doma na statku. Koník i děti se již nemohou dočkat.

Děkujeme moc paní Markétě Kubečkové za ochotu a pomoc při zprostředkování těchto zážitků. Přejeme všem krásné podzimní dny!