Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Souzníme se Souzněním

Souzníme se SouzněnímMezinárodní festival Souznění se koná každoročně v adventním období před Vánocemi na několika místech Moravskoslezského kraje. Je to přehlídka umění s adventní a vánoční tématikou. Jde o různé hudebními žánry, umělecká řemesla i gastronomii.

Žáci naší školy se zúčastnili dvou hudebních koncertů, které  se konaly v rámci tohoto festivalu. Vstupné dětem uhradil jako dárek obecní úřad.

První stupeň si poslechl v prostorách školní galerie krásné duchovní písně hudebního souboru Agapé. Tento soubor přijel ze Srbska z  Noviho Sadu, kde působí při slovenském kulturním centru P. J. Šafárika. Soubor je složen z pěvecké části, což je ženský a mužský sbor, a instrumentální části, kterou tvoří klávesy, akordeon, kytara, kontrabas, housle. Vícehlasé úpravy písní a hudební doprovod okouzlily všechny posluchače. Dětem se velmi líbilo, když mohly v některých písních tleskat do rytmu nebo zpívat refrén.

Druhý stupeň měl možnost se zúčastnit koncertu hudební kapely Tomáš Kočko & ORCHESTR. Tato kapela má v průběhu prosince tzv. Kračúnovské turné. Kračún, to jsou v jazyce moravských Valachů Vánoce. Žáci si vyslechli staré valašské koledy v netradičním moderním podání, s výraznou rytmikou a hudebními nástroji, které jsou už historické – šalmaj nebo původní valašský cimbál. Dětem byly tyto nástroje předvedeny a byl jim také vysvětlen způsob hraní na ně. Mohly si spolu s kapelou zazpívat koledu Hej koleda, koleda, která je autorským dílem této skupiny.

Oba koncerty byly velice inspirativní, navodily u všech přítomných vánoční atmosféru a pro děti se staly krásným zážitkem.