Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Den dětí s doubledeckerem

Den dětí s doubledeckeremJak to všechno začalo? Pan Jan Bílý, který pracuje v Ostravském dopravním podniku, nabídl škole krásný sponzorský dar – jízdu doubledeckerem.

Mnoho z nás ani nevědělo, jak tento autobus, který pojme 68 osob, vypadá, a tak jsme s nadšením tento dar přijali a rozhodli se, že žáci naší školy jízdu tímto nádherným autobusem dostanou jako dárek ke Dni dětí. Vše jsme domluvili s p. Bílým na den 8. 6. a už ráno jsme u školy vyhlíželi tohoto modrého patrového krasavce. Když přijel, označení „vykulené oči“ pro nás bylo málo. Děti nic takového většinou neviděly, a tak vrchní patro bylo obsazené hned. Co je překvapilo? Pro zajímavost jen pár faktů.

Dvoupodlažní autobusy s pohonem na CNG z produkce společnosti Scania, doubledeckery, jsou čtyři metry vysoké, mají klimatizované spodní podlaží, včetně stanoviště řidiče. Jsou vybavené mechanickou plošinou pro invalidní vozík a Wi-Fi připojením v obou podlažích. Jejich střecha je komplet prosklená a okna jsou v horním patře plně odsouvací, takže nic neomezuje výhled, větrání, kontakt s prostředím. Jezdí v Ostravě na běžných linkách a budí velký rozruch všude, kudy nově projedou. A teď zpět k našemu výletu.

To byla ale jízda! Obrovský autobus skvěle řídila křehká žena a opravdu budil obrovský rozruch nejen ve Frenštátě pod Radhoštěm, kam jsme měli namířeno. Lidé z chodníků a aut nám mávali, auta musela někdy více uhýbat, pro mnohé byl tento autobus velkým překvapením na cestě. Větve stromů nás málem „hladily“ po tvářích. Autobus nás odvážel postupně do Frenštátu na Horečky, kde mladší žáci navštívili miniZOO a starší hráli discgolf. Všichni jsme museli poctivě absolvovat kopce nad městem a projít si okolní krásná místa – naučnou stezku Beskydské nebe a její kapli Marie Lurdské ve skále, amfiteátr, zvoničku, skokanské můstky, památník B. Bartoše.

Mladší žáci se v miniZOO dokonale našli. Morčata, králíci, kozy, prasata, pštrosi ani klokani si moc klidu neužili. Děti je s nadšením pozorovaly, fotily, nosily jim trávu a místní krmivo. Starší žáci nejprve navštívili památník T. G. Masaryka a potom se ve skupinkách rozptýlili po discgolfovém hřišti. Pravidla discgolfu vycházejí z běžného golfu, ale míček nahrazuje frisbee a golfové hole pouze šikovné ruce hráčů. Cílem je se na co nejmenší počet hodů trefit frisbee diskem do košů různě rozmístěných v terénu. Pro mnohé žáky to byla vůbec první zkušenost s tímto sportem, ale brzy se do hry a přátelského soutěžení plně ponořili a dokonce sami zkoušeli různé techniky, úchopy a hody.

Počasí nám přálo, svačiny nám věnovala škola jako dárek. Zpět malé děti opět vezl ten nádherný autobus a jejich nadšení nebralo konce. Velké poděkování patří p. Bílému, který nám tento autobus zařídil. Starší žáci se vydali pěšky na pochod z Horeček na nádraží ve Frenštátu pod Radhoštěm a vlakem zpět do Kunčic. Co si víc přát? Ať je víc takových dnů, kdy je kolem slyšet tolik smíchu a nadšení!