Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Badatelský úkol – Kolik váží aktovka?

Badatelský úkol – Kolik váží aktovka?Žáci šestého ročníku si vymysleli badatelkou otázku „Kolik váží aktovka?“. Třída se rozdělila do tří skupin, každá skupina se shodla na své hypotéze neboli domněnce. Nyní je potřeba domněnky vyvrátit nebo potvrdit, promyslet způsob ověření, připravit pomůcky a provést měření.   

Den hlavního měření nastal 10. 4. 2024, kdy byly všechny tři skupiny připraveny vážit aktovky všem svým spolužákům z celé školy. Vážili pomocí mincíře nebo využívali osobní váhy. Měření probíhalo před výukou, hodnoty byly zaznamenávány do záznamových archů.

Vše bylo změřeno a zapsáno, zbývalo výsledky zpracovat. Děti zjistily, že se vážení zúčastnilo 155 žáků školy. Nejlehčí aktovka vážila 2 kg, naopak nejtěžší měla 7,8 kg. Průměrná hmotnost aktovky je 4,5 kg.

A jak dopadlo bádání u šesťáků? Některým skupinám se hypotézu podařilo potvrdit a některým vyvrátit. V tomto okamžiku jsme bádání ukončili, ale mohli bychom pokračovat v bádání dále, napadaly  nás další otázky, které je možné zkoumat.

A co Vy? Také máte otázky?