Úvod > Školní družina > Aktuality ŠD > Zimní radovánky

Zimní radovánky

Uspořádali jsme v lednu všem dětem ze školní družiny společnou akci sportovních her se zimní tematikou. Děti všech oddělení byly promíchány tak, aby v každém týmu byly zastoupeny všechny věkové skupiny. V různých disciplínách mohly předvést svou hbitost, zručnost i bystrost. Závodilo se v jízdě na bobech, curlingu, biatlonu a hokeji. Nebylo to jednoduché. Při střelbě v biatlonu – tj. hodu tenisákem – bylo obtížné přejít z běhu do lehu, uklidnit se a správně zamířit na cíl. Každý měl tři pokusy. S curlingem se možná někteří seznámili vůbec poprvé. Také se při něm sbíralo nejvíce bodů. Ani posunování míčku hokejkou do branky se neobešlo bez jisté zručnosti a sebeovládání. Děti ve hře zapojily své síly i sportovního ducha.

Zimní radovánky se v každém oddělení školní družiny naplňovaly různorodými činnostmi. Toužebně očekávaná nadílka sněhu byla letos nadělena v několika intenzivně zasněžených dnech. A využili ji všichni do sytosti v hrátkách na čerstvém vzduchu.

Děti z oddělení Včelek s nadšením stavěly sněhuláky, soutěžily v bobování o nejdelší sjezd a přitom nezapomněly na své spolužáky a na hřišti jim vyšlapaly pozdrav „AHOJ“. Na procházce lesem rozpoznávaly a určovaly stopy zvířat. Díky získaným znalostem a dovednostem si vytvořily i maketu zimního lesa a jeho zvířecích obyvatel. A to jak v našem podnebném pásmu, tak i za polárním kruhem.

Děti z Dráčků několik dní také využily k bobování na bobech, které jim o Vánocích nadělil družinový Ježíšek, a mohly si otestovat nové mini snowboardy. Užily si koulovačky a tvoření obrazců otiskem. Pozorovaly stopy. Pátraly po majitelích zajímavých vzorů podrážek bot. A když zrovna nebyl sníh, kreslily rekreační sportovce. Vznikly i velmi zajímavé zimní krajiny z vrstvených kartónů.

Leden, ledový měsíc, který se zpočátku jevil téměř letním, si děti z oddělení Žabek připomněly zasněženými obrázky, polárním medvědem i prostorovým výrobkem kopce se spoustou lyžařů. Naštěstí se Leden umoudřil. Anebo jej možná děti svými aktivitami přiměly sníh přičarovat? To se už nedozvíme. Nejprve si venku vyjezdily dráhy a potom už přišly na řadu závody, bobový vláček a další.  Nezapomněly ani na přírodu, zejména na ptáčky. Společně pro ně vyrobily lojové dobroty z různých druhů semínek.

I Klokani se vrhli do víru sněhových radovánek. Nejvíce využili nahromaděnou kupu sněhu odstraněného z parkoviště za školou. Dlouho jí bylo možno využít ke sjíždění, vytváření tunelů a zákoutí. Na zasněžené louce stopovaly děti zvěř a pokoušely se určit její stáří, pohlaví, cíl apod. Zahrály si i bojovku s loveckými scénami. V přírodovědeckém kroužku si také vyrobily vlastní dřevěné krmítko.

Fotografie k článku najdete na webových stránkách školy, pod záložkou ŠKOLNÍ DRUŽINA/FOTOGALERIE ŠD.