Úvod > Školní družina > Aktuality ŠD > Den Země

Den Země

Děti ze školní družiny oslavily Den Země společnou akcí v tělocvičně. Na jedno odpoledne bylo pro ně s pomocí žáků 9. třídy vytvořeno deset stanovišť s přírodními nebo ekologickými tématy. Úkoly děti plnily v družstvech, bez pomoci vychovatelek. Pokud se měla splnit všechna zastavení s úspěchem, bylo zapotřebí ve skupině navzájem spolupracovat.

Mladší děti se například skvěle vyznaly v recyklaci a měly originální nápady při řešení hádanek a anagramů. Starší děti rády řešily rébusy, křížovky, kvízy a slovní hrátky. Všem pomohly znalosti, nabyté z vyučování nebo přírodovědných kroužků, ale dozvěděly se také něco nového. V jednom z úkolů hádaly název zvířete jen pomocí herecké pantomimy. V jiném skládaly z dílků puzzle s přírodním obrázkem. Hledaly z nabídky správná označení pro všechny členy zvířecí rodiny. Třídily odpad do správných kontejnerů. Kreslily, k čemu všemu potřebuje člověk vodu, a zaznamenaly její koloběh. Staly se na chvíli stopaři a myslivci. Vytvářely biotopy pro zvířata a rostliny z lesů, luk, vod nebo dvorků u lidských obydlí. Čistily les.

Nejšikovnější družstva na samém konci stihla vybarvit portrét naší Země a popřát jí písemně k svátku. Velmi nás překvapilo, s jakým citem děti dokázaly ve vzkazech vyjádřit, že jim není jedno, v jakém prostředí budou žít. Citujeme: přeji ti hodně zdraví… abys byla pořád hezká… méně dopravy… ať se všichni o tebe starají a zalévají… mam tě rad Zemně a ať si zdrava a aby nebyly na tobje odpadky. Vzkazy jsme později zapečetili. Ze zajímavých výtvorů, které děti na akci vytvořily, jsme vyzdobili „dětskou galerii“ na chodbě družiny u Galerie Karla Svolinského. Obrazovou dokumentaci k akci si můžete prohlédnout na stránkách školy v záložce Fotogalerie ŠD.