„Uč se hrou s DoprApkou!“

Vážení rodiče, milé děti, ne vždy musí být mobil v ruce jen pro zábavu. O tom, že umí poutavou formou také vzdělávat, vás může přesvědčit aplikace DoprApka, která je určená žákům 1. až 9. tříd ZŠ.

DoprApka je mobilní výuková aplikace pro výuku dopravní výchovy na základních školách. Je navržena tak, aby si žáci pravidelným opakováním dopravních témat zafixovali a zautomatizovali správné chování v silničním provozu.

Aplikace je koncipována jako hra s příběhem, jejíž obtížnost se přizpůsobuje věku žáka. Celkem má 16 misí. Po úspěšném splnění mise se další „odemkne“ za 14 dní. Každý školní rok přinese nový herní příběh.

Naše škola získala unikátní kód, pomocí kterého se mohou žáci propojit se školním účtem a nahranými body přispět do celkového skóre školy.

Rodiče mohou dětem pomoci nejen při instalaci do telefonu, ale především tím, že si spolu aplikaci vyzkouší a podpoří své děti v bezpečném pohybu v dopravním prostředí.

Podrobnější informace, stejně jako kód pro přihlášení do aplikace, visí na nástěnce ve vestibulu školy nebo vám jej poskytnou třídní učitelé.

Ivona Hrubišová

Dopravní výchova v 1. třídě

Děti jsou také účastníky silničního provozu - jako cestující v autě, jako cyklisté a jako chodci. Proto potřebují znát důležitá pravidla, kterými se musí řídit ve všech těchto "rolích". Dne 9. září navštívila 1. třídu dopravní policistka, aby děti s těmito pravidly seznámila.

Vysvětlila jim, proč a jak se musí v autě správně připoutat, ukázala dětem, jak vypadá vybavené kolo a správně nasazená cyklistická helma, vysvětlila jim, co znamenají některé dopravní značky a proč i při přecházení přechodu pro chodce musíme být pozorní a opatrní. Děti ji překvapily znalostí důležitých telefonních čísel, na která by v naléhavém případě telefonovaly a také si takový telefonický rozhovor vyzkoušely. Ve skupinkách si zahrály hry s dopravní tematikou a poskládaly různé puzzle a jiné skládačky.

Na závěr dostaly za odměnu od paní policistky drobný dárek.

VZPoura úrazům

Opět po třech letech jsme u nás přivítali dvojici paraplegiků, kteří přišli předat žákům 4., 5. a 6. ročníku informace o bezpečném a naopak nebezpečném chování, které může vézt k úrazu, a to i tak fatálnímu, že následky mohou být nevratné. Seznámili je se svými příběhy a příběhy jejich dalších známých kolegů a přátel „vozíčkářů“. Popsali, jak komplikované a složité jsou pro ně zdánlivě jednoduché činnosti, nad kterými my „zdraví“ ani nepřemýšlíme. Je pravdou, že někdy takovýto závažný zdravotní stav může zapříčinit i nemoc či cizí zavinění, ale pořád je největší procento úrazů právě díky nerozvážnému chování lidí. Děti byly komunikativní, zvídavé a bylo vidět, že je toto téma zajímá a snad jim to pomůže více přemýšlet nežli zbytečně riskovat. S tématem bezpečí a prevence úrazů pracujeme během školního roku v různých předmětech či projektové výuce, ale myslím si, že toto autentické „setkání“ je pro žáky přínosné a důležité.

Program je projektem Všeobecné zdravotní pojišťovny a pro žáky je zdarma.

Všichni spolu

I přes komplikace, které nám všem – především žákům, rodičům, učitelům a hlavně kuchařkám přinesla rekonstrukce školní jídelny, jsme odhodlaní a nastartovaní vše zvládnout. Prostě VŠICHNI SPOLU. Prvňáčkům hned první den pomohli jejich noví patroni deváťáci, kteří je doprovodili do naší prozatímní jídelny, v jídelně jim pomohli přinést oběd ke stolu, po obědě na ně dohlédli a doprovodili je také zpět ke škole.  Bylo hezké poslouchat jejich rozhovory na téma – co jste dělali dnes ve škole, na co koukáš v televizi, kdo je tvůj kamarád… Už jen to, že navzájem slyšeli svoje jména a drželi se za ruce, bylo pro malé prvňáčky velkou oporou v nezvyklé situaci. Deváťáci, děkujeme.

Leona Píchová